W Polsce od wielu lat wskaźnik bezrobocia jest bardzo niski, mimo to nadal wielu rodaków emigruje do krajów Unii Europejskiej. Jeśli Ty także zastanawiasz się na relokacją np. do Niemiec lub Holandii, musisz dobrze się przygotować na tak poważną zmianę w swoim życiu. Przeczytaj nasz poradnik i zdobądź cenną wiedzę na temat pracy za granicą!
Relokacja jest wyzwaniem, ale drogą do zwiększenia zarobków
Chociaż w naszym kraju istnieje duże zapotrzebowanie na pracowników w różnych sektorach gospodarki, średnie pensje oferowane przez pracodawców są znacznie niższe od tych, jakie otrzymują zatrudnieni w państwach Europy Zachodniej. Nic zatem dziwnego, że zastanawiasz się nad relokacją, która jest świetną okazją do podreperowania domowego budżetu. Nie musisz przy tym mieć wysokich kwalifikacji, a często nawet znać języka kraju docelowego.
Przygotowania do przeprowadzki warto rozpocząć z wyprzedzeniem, ponieważ musisz odłożyć trochę pieniędzy na pierwsze tygodnie życia w innym kraju. Aby rzeczywiście być gotowym, zrealizuj poniższe zadania.
- Wybór kraju docelowego, w którym chcesz pracować.
- Znalezienie zatrudnienia dostosowanego do potrzeb i kwalifikacji.
- Wywiązanie się z niezbędnych formalności.
- Wynajęcie mieszkania blisko pracy.
Przygotowanie do pracy i życia w nowym kraju: wiza, mieszkanie i opieka zdrowotna
Jako obywatel Polski nie musisz wyrabiać sobie specjalnej wizy, aby móc pracować legalnie w krajach Unii Europejskiej, a także w Norwegii czy Islandii. Taki dokument trzeba natomiast zdobyć przed podjęciem zatrudnienia na terenie Wielkiej Brytanii. Niestety, kraj ten po wystąpieniu z UE zaostrzył warunki legalizacji pobytu dla Polaków, z wyjątkiem tych odwiedzających go w celach turystycznych. Nadal więc możesz pojechać tam w odwiedziny do rodziny, lecz do relokacji potrzebujesz wyrobić wizę T5 ważną przez pół roku.
Zanim wyruszysz w podróż do miejsca relokacji, powinieneś zainteresować się tamtejszym rynkiem wynajmu nieruchomości. W dużych miastach UE, podobnie jak w Polsce, ceny najmu bywają bardzo wysokie, dlatego warto zadbać o odpowiednią poduszkę finansową na start. Do poszukiwania mieszkania czy pokoju warto skorzystać z Internetu, odwiedzając tematyczne grupy na Facebooku czy fora. Zapytaj też swojego nowego pracodawcy, czy nie proponuje on swoim pracownikom zakwaterowania w pobliżu zakładu.
Wybierając się do pracy w kraju należącym do UE, koniecznie wyrób sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to dokument upoważniający Cię do korzystania z opieki medycznej w miejscu relokacji. Z niezbędnych do tego formalności możesz wywiązać się przez Internet. W zależności od konkretnego państwa część świadczeń może być objęta dodatkowymi opłatami. Dotyczy to przeważnie przede wszystkim usług dentystycznych.
Adaptacja do nowej kultury i środowiska społecznego
Po wywiązaniu się ze wszystkich formalności pobytowych, znalezieniu pracy i miejsca zatrudnienia – czas na przeprowadzkę. Jednak zanim jeszcze dotrzesz do celu relokacji, powinieneś zainteresować się lokalnymi obyczajami. Kraje Europy Zachodniej należą do tego samego kręgu kulturowego, co Polska, mimo to wiele tamtejszych zasad związanych z kulturą i obyczajowością może się znacznie różnić. Aby zwiększyć swoją wiedzę w tym zakresie, sprawdź blogi pisane przez Polaków w Niemczech czy innych państw, które przybliżą Ci realia tamtejszego środowiska społecznego.
Jeśli wybierasz się do Niemiec czy innego kraju UE bez znajomości języka, warto opanować przynajmniej podstawowe słówka. Umiejętność porozumienia się ze współpracownikami i sąsiadami nie tylko ułatwi komunikację, ale też pomoże Ci w nawiązaniu nowych znajomości. Masz do dyspozycji różne narzędzia do nauki, takie jak .min.:
- aplikacje na smartfonie,
- kursy online i stacjonarne,
- aktualne słowniki najważniejszych zwrotów.
Relokacja z agencją pracy tymczasowej
Jeśli nie chcesz tracić czasu na poszukiwanie zatrudnienia za granicą na własną rękę, a także wywiązywanie się z formalności z tym związanych, wybierz alternatywne rozwiązanie. Korzystając z pomocy agencji pracy tymczasowej, uzyskujesz dostęp do ciekawych ofert od pracodawców z różnych krajów Unii Europejskiej. Firma pomoże Ci też z legalizacją pobytu czy znalezieniem mieszkania.
0 komentarzy