Przewodnik relokacyjny dla pracowników zagranicznych

utworzone przez | 0 komentarzy

W Polsce od wielu lat wskaźnik bezrobocia jest bardzo niski, mimo to nadal wielu rodaków emigruje do krajów Unii Europejskiej. Jeśli Ty także zastanawiasz się na relokacją np. do Niemiec lub Holandii, musisz dobrze się przygotować na tak poważną zmianę w swoim życiu. Przeczytaj nasz poradnik i zdobądź cenną wiedzę na temat pracy za granicą!

Relokacja jest wyzwaniem, ale drogą do zwiększenia zarobków

Chociaż w naszym kraju istnieje duże zapotrzebowanie na pracowników w różnych sektorach gospodarki, średnie pensje oferowane przez pracodawców są znacznie niższe od tych, jakie otrzymują zatrudnieni w państwach Europy Zachodniej. Nic zatem dziwnego, że zastanawiasz się nad relokacją, która jest świetną okazją do podreperowania domowego budżetu. Nie musisz przy tym mieć wysokich kwalifikacji, a często nawet znać języka kraju docelowego. 

Przygotowania do przeprowadzki warto rozpocząć z wyprzedzeniem, ponieważ musisz odłożyć trochę pieniędzy na pierwsze tygodnie życia w innym kraju. Aby rzeczywiście być gotowym, zrealizuj poniższe zadania.

  1. Wybór kraju docelowego, w którym chcesz pracować.
  2. Znalezienie zatrudnienia dostosowanego do potrzeb i kwalifikacji.
  3. Wywiązanie się z niezbędnych formalności.
  4. Wynajęcie mieszkania blisko pracy. 

Przygotowanie do pracy i życia w nowym kraju: wiza, mieszkanie i opieka zdrowotna

Jako obywatel Polski nie musisz wyrabiać sobie specjalnej wizy, aby móc pracować legalnie w krajach Unii Europejskiej, a także w Norwegii czy Islandii. Taki dokument trzeba natomiast zdobyć przed podjęciem zatrudnienia na terenie Wielkiej Brytanii. Niestety, kraj ten po wystąpieniu z UE zaostrzył warunki legalizacji pobytu dla Polaków, z wyjątkiem tych odwiedzających go w celach turystycznych. Nadal więc możesz pojechać tam w odwiedziny do rodziny, lecz do relokacji potrzebujesz wyrobić wizę T5 ważną przez pół roku.

Zanim wyruszysz w podróż do miejsca relokacji, powinieneś zainteresować się tamtejszym rynkiem wynajmu nieruchomości. W dużych miastach UE, podobnie jak w Polsce, ceny najmu bywają bardzo wysokie, dlatego warto zadbać o odpowiednią poduszkę finansową na start. Do poszukiwania mieszkania czy pokoju warto skorzystać z Internetu, odwiedzając tematyczne grupy na Facebooku czy fora. Zapytaj też swojego nowego pracodawcy, czy nie proponuje on swoim pracownikom zakwaterowania w pobliżu zakładu. 

Wybierając się do pracy w kraju należącym do UE, koniecznie wyrób sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to dokument upoważniający Cię do korzystania z opieki medycznej w miejscu relokacji. Z niezbędnych do tego formalności możesz wywiązać się przez Internet. W zależności od konkretnego państwa część świadczeń może być objęta dodatkowymi opłatami. Dotyczy to przeważnie przede wszystkim usług dentystycznych. 

Adaptacja do nowej kultury i środowiska społecznego

Po wywiązaniu się ze wszystkich formalności pobytowych, znalezieniu pracy i miejsca zatrudnienia – czas na przeprowadzkę. Jednak zanim jeszcze dotrzesz do celu relokacji, powinieneś zainteresować się lokalnymi obyczajami. Kraje Europy Zachodniej należą do tego samego kręgu kulturowego, co Polska, mimo to wiele tamtejszych zasad związanych z kulturą i obyczajowością może się znacznie różnić. Aby zwiększyć swoją wiedzę w tym zakresie, sprawdź blogi pisane przez Polaków w Niemczech czy innych państw, które przybliżą Ci realia tamtejszego środowiska społecznego.

Jeśli wybierasz się do Niemiec czy innego kraju UE bez znajomości języka, warto opanować przynajmniej podstawowe słówka. Umiejętność porozumienia się ze współpracownikami i sąsiadami nie tylko ułatwi komunikację, ale też pomoże Ci w nawiązaniu nowych znajomości. Masz do dyspozycji różne narzędzia do nauki, takie jak .min.:

  • aplikacje na smartfonie,
  • kursy online i stacjonarne,
  • aktualne słowniki najważniejszych zwrotów. 

Relokacja z agencją pracy tymczasowej

Jeśli nie chcesz tracić czasu na poszukiwanie zatrudnienia za granicą na własną rękę, a także wywiązywanie się z formalności z tym związanych, wybierz alternatywne rozwiązanie. Korzystając z pomocy agencji pracy tymczasowej, uzyskujesz dostęp do ciekawych ofert od pracodawców z różnych krajów Unii Europejskiej. Firma pomoże Ci też z legalizacją pobytu czy znalezieniem mieszkania.

Praca za granicą: Jak planować powroty do domu?

Jeżeli pracujesz za granicą, z pewnością zależy Ci na regularnych powrotach do domu, aby utrzymać kontakt ze swoją rodziną oraz przyjaciółmi. Jak często planujesz odwiedzać Polskę? Warto wziąć pod uwagę ważne daty w roku, takie jak święta, urodziny czy rocznice. Nie zapomnij też o urlopie, który prawdopodobnie chciałbyś spędzić w Polsce.

Zakwaterowanie podczas pracy za granicą: Wskazówki i alternatywy

Zakwaterowanie podczas pracy za granicą: Wskazówki i alternatywy

Dostałeś wymarzoną pracę, ale nie wiesz, jak rozwiązać kwestię związaną z mieszkaniem, od czego zacząć i na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepszą opcję? Koniecznie przeczytaj nasz wpis, a dowiesz się jak znaleźć zakwaterowanie podczas pracy za granicą. 

Zarabianie i oszczędzanie za granicą: finansowe strategie dla pracowników

Zarabianie i oszczędzanie za granicą: finansowe strategie dla pracowników

Jak oszczędzać pieniądze, mieszkając i zarabiając za granicą? Unikaj niepotrzebnych wydatków i przekonaj się, jak rozsądnie gospodarować finansami. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę i co robić, by Twoja wypłata nie została wykorzystana tylko na bieżące potrzeby. Przestrzegaj kilku prostych wskazówek, a zgromadzisz spore oszczędności w obcej walucie.

Wskazówki Dla Pracowników z zagranicy lub z Polski

Wskazówki Dla Pracowników z zagranicy lub z Polski

Niemieckie oferty pracy przyciągają wiele osób. Chcesz zatrudnić się za granicą? Najpierw poznaj obowiązujące w tym kraju przepisy. Sprawdź, jak przygotować się do wyjazdu i jakie są warunki zatrudnienia w Niemczech. Znajdź stanowisko idealnie dopasowane do Twoich potrzeb i upewnij się co do legalności podpisywanej umowy.

Adaptacja w nowym środowisku pracy: praktyczny przewodnik dla pracowników zagranicznych

Adaptacja w nowym środowisku pracy: praktyczny przewodnik dla pracowników zagranicznych

Rozpoczynasz pracę za granicą? Przygotuj się do adaptacji w nowym środowisku. Sprawdź, co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do obcego kraju. Przestrzegaj kilku zasad, a szybciej wdrożysz się w przydzielane Ci obowiązki i nawiążesz przyjaźnie ze współpracownikami. Pamiętaj o różnicach kulturowych i dobrze zaprezentuj się przed swoim pracodawcą.

Rynek Pracy w Niemczech: Statystyki, Trendy i Prognozy na Przyszłość

Rynek Pracy w Niemczech: Statystyki, Trendy i Prognozy na Przyszłość

Jak będzie wyglądać zagraniczny rynek pracy za kilka lat? Poznaj najnowsze trendy i prognozy na przyszłość. Dowiedz się, jacy pracownicy są najbardziej poszukiwani w Niemczech i na co warto się przekwalifikować. Przygotuj się do nadchodzących zmian i sprawdź, jakie zawody będą najlepiej opłacane przez pracodawców.

Wymarzona praca w Niemczech dzięki Agencji Rekrutacyjnej/Pośrednictwa

Wymarzona praca w Niemczech dzięki Agencji Rekrutacyjnej/Pośrednictwa

Marzysz o dobrej pracy? Sprawdź, jak znaleźć ją za granicą! Wybierz pracodawcę, który doceni Twój potencjał i odpowiednio Cię wynagrodzi. Wiele osób decyduje się na współpracę z agencją rekrutacyjną udostępniającą oferty zatrudnienia zagranicznych firm. Rozwijaj karierę w Niemczech i ciesz się satysfakcjonującymi zarobkami.

Praca zdalna w Europie: ewolucja trendów i możliwości

Praca zdalna w Europie: ewolucja trendów i możliwości

Rok 2020 roku minął pod znakiem poważnych zmian na rynku pracy, co było odczuwalne dla wielu pracowników, zwłaszcza tych biurowych. Pandemia sprawiła, że wielu z nich rozpoczęło wykonywanie swoich codziennych obowiązków w modelu home office. Takie zmiany zaszły nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach Unii Europejskiej. Przeczytaj artykuł na temat pracy zdalnej w Europie i poznaj jej perspektywy!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szukasz pracy?

ZOSTAW ADRES EMAIL LUB NUMER TELEFONU  A MY ODEZWIEMY SIĘ DO CIEBIE!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email oraz numer telefonu informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od SEDULUS sp. z o .o.  KRS: 0000554469, NIP: 1990112387, REGON: 361321204 Augustyna Kośnego 3/4 45-056 Opole