Jak oszczędzać pieniądze, mieszkając i zarabiając za granicą? Unikaj niepotrzebnych wydatków i przekonaj się, jak rozsądnie gospodarować finansami. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę i co robić, by Twoja wypłata nie została wykorzystana tylko na bieżące potrzeby. Przestrzegaj kilku prostych wskazówek, a zgromadzisz spore oszczędności w obcej walucie.
Zarabianie i oszczędzanie za granicą: praktyczne wskazówki finansowe
Zagraniczni pracodawcy często oferują bardzo korzystne wynagrodzenia. Niestety, koszty życia w obcym kraju mogą być wyższe. To problem dla osób, które wyjechały za granicę, by oszczędzić na wybrany przez siebie cel. Na szczęście przy odpowiednim zarządzaniu finansami da się odłożyć dużą sumę pieniędzy. Jak tego dokonać? Przede wszystkim trzeba świadomie wykorzystywać posiadane środki. Warto już wcześniej sprawdzić ceny różnych produktów, usług i zakwaterowania oraz upewnić się, że wypłata będzie na tyle wysoka, by móc pozwolić sobie na oszczędzanie.
Kluczowe jest zatem znalezienie odpowiedniej oferty pracy. Można to zrobić na przykład przy pomocy pośrednika, który weryfikuje pracodawców i publikuje ogłoszenia zawierające wyłącznie sprawdzone informacje. Aplikując na wybrane stanowisko, musisz znać stawkę godzinową i miesięczne wynagrodzenie oraz warunki oferowane przez firmę. W przypadku umów dla pracowników tymczasowych często zapewnione jest zakwaterowanie. Skorzystanie z takiego noclegu to dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy.
Efektywne zarządzanie dochodami i wydatkami w pracy tymczasowej
Przydatny będzie plan finansowy. Możesz rozpisać go na zwykłej kartce papieru lub w arkuszu kalkulacyjnym. Swoje wydatki podziel na kilka kategorii, takich jak mieszkanie, jedzenie, transport, zdrowie, edukacja i rozrywka. Niektórych kosztów nie da się uniknąć. Musisz jeść, mieć gdzie mieszkać i jak dojechać do pracy. Są jednak sposoby na tańszą realizację tych celów.
Jeżeli Twoja znajduje się blisko miejsca zakwaterowania, możesz dotrzeć do niej piechotą lub rowerem. Dobrym rozwiązaniem jest także korzystanie z biletów miesięcznych w transporcie publicznym lub współdzielenia auta z innymi pracownikami dojeżdżającymi do tego samego zakładu pracy.
Najtańsze jest mieszkanie w pokoju, ze współlokatorami. Kawalerka będzie znacznie większym wydatkiem. Cena obiadu w niemieckiej restauracji często wynosi około 10 euro, a minimalna stawka godzinowa w 2023 roku to 12 euro. Jak widzisz, na posiłek w lokalu pracujesz mniej niż godzinę. W porównaniu do polskich cen, gdzie najniższa dozwolona stawka wynosi 23,50 złotych, co daje 5,4 euro na godzinę, to spora różnica.
Dobrą wiadomością jest zatem fakt, że kwoty, jakimi będziesz zarządzać w Niemczech, są wyższe niż te w Polsce. Pozwalają na rozrywkę i urozmaicanie codziennego życia. Trzeba jednak uważać, by nie stracić kontroli nad budżetem.
Oszczędzanie, inwestowanie i planowanie finansów w nowym środowisku
W nowym kraju wszystko jest inne. Pierwsze tygodnie pobytu za granicą to okazja do poznania cen i realiów nowego środowiska. Przejdź się po różnych sklepach i punktach usługowych, porównuj ich oferty. Pytaj znajomych i współpracowników, gdzie warto pójść. Z czasem, nauczysz się, gdzie można najtaniej robić zakupy. Uniwersalnym rozwiązaniem jest robienie list rzeczy do kupienia, by uniknąć niepotrzebnych wydatków.
Zaoszczędzane pieniądze przelewaj na konto oszczędnościowe, do którego nie masz łatwego dostępu (karty kredytowej lub aplikacji zainstalowanej na telefonie). Sprawi to, że będzie mniej Cię kusić, by skorzystać z odłożonych środków. Zwracaj też uwagę na kursy walut. Chcąc wymienić euro na złotówki, upewnij się, że przy obecnym kursie warto to zrobić.
Zarabiaj i oszczędzaj dzięki pracy tymczasowej
Chcesz szybko zaoszczędzić dużą kwotę pieniędzy? Zatrudnij się u zagranicznego pracodawcy, na przykład w Niemczech lub Holandii. Rozsądnie zarządzaj swoim budżetem, a wrócisz do domu ze sporą sumą oszczędności. Wybieraj sprawdzone oferty pracy i tanie, ale komfortowe zakwaterowanie. Rozpisuj codzienne wydatki i regularnie sprawdzaj, na co przeznaczasz swoją wypłatę.
0 komentarzy