Wskazówki Dla Pracowników z zagranicy lub z Polski

utworzone przez | 0 komentarzy

Niemieckie oferty pracy przyciągają wiele osób. Chcesz zatrudnić się za granicą? Najpierw poznaj obowiązujące w tym kraju przepisy. Sprawdź, jak przygotować się do wyjazdu i jakie są warunki zatrudnienia w Niemczech. Znajdź stanowisko idealnie dopasowane do Twoich potrzeb i upewnij się co do legalności podpisywanej umowy.

Przepisy dotyczące pracy w Niemczech: co musisz wiedzieć

Zanim zatrudnisz się w zagranicznej firmie, dowiedz się więcej na temat przepisów obowiązujących w danym kraju. Dzięki temu lepiej poznasz swoje prawa i obowiązki. Unikniesz też problemów związanych z nielegalną działalnością.

Kluczowe jest znalezienie uczciwego pracodawcy. Wybieraj zweryfikowane ogłoszenia. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z ofert agencji, które sprawdzają warunki zakwaterowania i legalność umów. W niektórych państwach za pracę na czarno grożą surowe konsekwencje. Dla przykładu, w Niemczech jest to kara 5000 euro oraz zagrożenie wydaleniem z kraju i zakazem podejmowania zatrudnienia.

Skąd czerpać wiedzę na temat przepisów? Możesz wyszukiwać informacje w Internecie, skontaktować się z prawnikiem lub pośrednikiem pracy. Niezawodną opcją jest także bezpośredni kontakt z urzędami. Pamiętaj, że prawo zmienia się i trzeba śledzić je na bieżąco. Korzystaj z tłumaczeń dokumentów i nie podpisuj niczego, jeżeli nie rozumiesz treści.

W umowie o pracę powinny znajdować się dane pracodawcy i pracownika, dokładny opis zadań wykonywanych na danym stanowisku, miejsce i czas ich świadczenia oraz wysokość wynagrodzenia. Ponadto zatrudniająca firma musi wskazać okres wypowiedzenia i warunki urlopu.

Umowy o pracę, wynagrodzenie i warunki pracy w Niemczech

Pełen etat w Niemczech wynosi 40 godzin pracy w tygodniu. Maksymalnie pracownik może wykonywać obowiązki zawodowe przez 48 godzin. W wyjątkowych sytuacjach, takich jak działalność sezonowa, istnieje opcja przedłużenia tego wymiaru czasu, ale należy zrównoważyć go w dłuższej perspektywie rozliczeniowej. Urlop wypoczynkowy najczęściej wynosi 30 dni każdego roku.

Jak wygląda chorobowe w niemieckich firmach? Zwolnienie lekarskie należy dostarczyć jak najszybciej. Przez pierwsze 6 tygodni choroby pracodawca wypłaca pracownikowi 100% średniego miesięcznego wynagrodzenia. Po tym okresie należy postarać się o zasiłek z ubezpieczenia.

Od 1 października 2022 roku stawka minimalna w Niemczech wynosi 12 euro brutto na godzinę. Od 1 stycznia 2024 roku ma wzrosnąć do 12,41 euro. W niektórych zawodach obowiązują wyższe stawki minimalne. Dobrym tego przykładem są pielęgniarki (13,70 euro), wykwalifikowani asystenci medyczni (14,60 euro), dekarze (14,50 euro) i elektrycy (12.90 euro). Warto zapoznawać się z różnymi ofertami i porównywać zarobki proponowane przez przedsiębiorców.

Prawa i obowiązki pracowników tymczasowych w Niemczech

Wielu Polaków decyduje się na zatrudnienie za granicą przez agencję pracy tymczasowej. Jak wygląda to w praktyce? W takiej sytuacji formalnie Twoim pracodawcą jest agencja. Z czasem jednak możesz przejść na bezpośrednią umowę z niemieckim przedsiębiorcą.

Standardowy okres pracy tymczasowej nie może przekraczać 18 następujących po sobie miesięcy. Prawo ściśle reguluje wynagrodzenia zatrudnionych na takich umowach. Ich zarobki muszą być takie same jak w przypadku stałych kadr. Każda osoba pracująca w Niemczech ma polisę ubezpieczeniową, która zabezpiecza ją w razie choroby.

Pracownicy sezonowi często mogą liczyć na zakwaterowanie oraz wsparcie w organizacji transportu za granicę. Pośrednik pomaga im też w dopełnieniu wszystkich formalności, tłumaczeniu dokumentów, przejściu przez rekrutację. Ten rodzaj zatrudnienia wybierany jest przez ludzi, którym zależy za szybkim i bezpiecznym wyjeździe w celach zarobkowych. To dobry sposób na dorobienie do domowego budżetu.

Stała i tymczasowa praca za granicą

Przestrzegaj prawa kraju, w którym pracujesz. Wybieraj uczciwych pracodawców i zwróć uwagę na oferowane przez nich warunki pracy. Przed podpisaniem umowy sprawdź zakres obowiązków na danym stanowisku, wysokość wynagrodzenia i dane firmy. Upewnij się o zasadach przydzielania urlopu i postępowaniu w razie zwolnienia chorobowego.

Praca za granicą: Jak planować powroty do domu?

Jeżeli pracujesz za granicą, z pewnością zależy Ci na regularnych powrotach do domu, aby utrzymać kontakt ze swoją rodziną oraz przyjaciółmi. Jak często planujesz odwiedzać Polskę? Warto wziąć pod uwagę ważne daty w roku, takie jak święta, urodziny czy rocznice. Nie zapomnij też o urlopie, który prawdopodobnie chciałbyś spędzić w Polsce.

Zakwaterowanie podczas pracy za granicą: Wskazówki i alternatywy

Zakwaterowanie podczas pracy za granicą: Wskazówki i alternatywy

Dostałeś wymarzoną pracę, ale nie wiesz, jak rozwiązać kwestię związaną z mieszkaniem, od czego zacząć i na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepszą opcję? Koniecznie przeczytaj nasz wpis, a dowiesz się jak znaleźć zakwaterowanie podczas pracy za granicą. 

Zarabianie i oszczędzanie za granicą: finansowe strategie dla pracowników

Zarabianie i oszczędzanie za granicą: finansowe strategie dla pracowników

Jak oszczędzać pieniądze, mieszkając i zarabiając za granicą? Unikaj niepotrzebnych wydatków i przekonaj się, jak rozsądnie gospodarować finansami. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę i co robić, by Twoja wypłata nie została wykorzystana tylko na bieżące potrzeby. Przestrzegaj kilku prostych wskazówek, a zgromadzisz spore oszczędności w obcej walucie.

Adaptacja w nowym środowisku pracy: praktyczny przewodnik dla pracowników zagranicznych

Adaptacja w nowym środowisku pracy: praktyczny przewodnik dla pracowników zagranicznych

Rozpoczynasz pracę za granicą? Przygotuj się do adaptacji w nowym środowisku. Sprawdź, co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do obcego kraju. Przestrzegaj kilku zasad, a szybciej wdrożysz się w przydzielane Ci obowiązki i nawiążesz przyjaźnie ze współpracownikami. Pamiętaj o różnicach kulturowych i dobrze zaprezentuj się przed swoim pracodawcą.

Rynek Pracy w Niemczech: Statystyki, Trendy i Prognozy na Przyszłość

Rynek Pracy w Niemczech: Statystyki, Trendy i Prognozy na Przyszłość

Jak będzie wyglądać zagraniczny rynek pracy za kilka lat? Poznaj najnowsze trendy i prognozy na przyszłość. Dowiedz się, jacy pracownicy są najbardziej poszukiwani w Niemczech i na co warto się przekwalifikować. Przygotuj się do nadchodzących zmian i sprawdź, jakie zawody będą najlepiej opłacane przez pracodawców.

Wymarzona praca w Niemczech dzięki Agencji Rekrutacyjnej/Pośrednictwa

Wymarzona praca w Niemczech dzięki Agencji Rekrutacyjnej/Pośrednictwa

Marzysz o dobrej pracy? Sprawdź, jak znaleźć ją za granicą! Wybierz pracodawcę, który doceni Twój potencjał i odpowiednio Cię wynagrodzi. Wiele osób decyduje się na współpracę z agencją rekrutacyjną udostępniającą oferty zatrudnienia zagranicznych firm. Rozwijaj karierę w Niemczech i ciesz się satysfakcjonującymi zarobkami.

Przewodnik relokacyjny dla pracowników zagranicznych

Przewodnik relokacyjny dla pracowników zagranicznych

W Polsce od wielu lat wskaźnik bezrobocia jest bardzo niski, mimo to nadal wielu rodaków emigruje do krajów Unii Europejskiej. Jeśli Ty także zastanawiasz się na relokacją np. do Niemiec lub Holandii, musisz dobrze się przygotować na tak poważną zmianę w swoim życiu. Przeczytaj nasz poradnik i zdobądź cenną wiedzę na temat pracy za granicą!

Praca zdalna w Europie: ewolucja trendów i możliwości

Praca zdalna w Europie: ewolucja trendów i możliwości

Rok 2020 roku minął pod znakiem poważnych zmian na rynku pracy, co było odczuwalne dla wielu pracowników, zwłaszcza tych biurowych. Pandemia sprawiła, że wielu z nich rozpoczęło wykonywanie swoich codziennych obowiązków w modelu home office. Takie zmiany zaszły nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach Unii Europejskiej. Przeczytaj artykuł na temat pracy zdalnej w Europie i poznaj jej perspektywy!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szukasz pracy?

ZOSTAW ADRES EMAIL LUB NUMER TELEFONU  A MY ODEZWIEMY SIĘ DO CIEBIE!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email oraz numer telefonu informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od SEDULUS sp. z o .o.  KRS: 0000554469, NIP: 1990112387, REGON: 361321204 Augustyna Kośnego 3/4 45-056 Opole