Niemieckie oferty pracy przyciągają wiele osób. Chcesz zatrudnić się za granicą? Najpierw poznaj obowiązujące w tym kraju przepisy. Sprawdź, jak przygotować się do wyjazdu i jakie są warunki zatrudnienia w Niemczech. Znajdź stanowisko idealnie dopasowane do Twoich potrzeb i upewnij się co do legalności podpisywanej umowy.
Przepisy dotyczące pracy w Niemczech: co musisz wiedzieć
Zanim zatrudnisz się w zagranicznej firmie, dowiedz się więcej na temat przepisów obowiązujących w danym kraju. Dzięki temu lepiej poznasz swoje prawa i obowiązki. Unikniesz też problemów związanych z nielegalną działalnością.
Kluczowe jest znalezienie uczciwego pracodawcy. Wybieraj zweryfikowane ogłoszenia. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z ofert agencji, które sprawdzają warunki zakwaterowania i legalność umów. W niektórych państwach za pracę na czarno grożą surowe konsekwencje. Dla przykładu, w Niemczech jest to kara 5000 euro oraz zagrożenie wydaleniem z kraju i zakazem podejmowania zatrudnienia.
Skąd czerpać wiedzę na temat przepisów? Możesz wyszukiwać informacje w Internecie, skontaktować się z prawnikiem lub pośrednikiem pracy. Niezawodną opcją jest także bezpośredni kontakt z urzędami. Pamiętaj, że prawo zmienia się i trzeba śledzić je na bieżąco. Korzystaj z tłumaczeń dokumentów i nie podpisuj niczego, jeżeli nie rozumiesz treści.
W umowie o pracę powinny znajdować się dane pracodawcy i pracownika, dokładny opis zadań wykonywanych na danym stanowisku, miejsce i czas ich świadczenia oraz wysokość wynagrodzenia. Ponadto zatrudniająca firma musi wskazać okres wypowiedzenia i warunki urlopu.
Umowy o pracę, wynagrodzenie i warunki pracy w Niemczech
Pełen etat w Niemczech wynosi 40 godzin pracy w tygodniu. Maksymalnie pracownik może wykonywać obowiązki zawodowe przez 48 godzin. W wyjątkowych sytuacjach, takich jak działalność sezonowa, istnieje opcja przedłużenia tego wymiaru czasu, ale należy zrównoważyć go w dłuższej perspektywie rozliczeniowej. Urlop wypoczynkowy najczęściej wynosi 30 dni każdego roku.
Jak wygląda chorobowe w niemieckich firmach? Zwolnienie lekarskie należy dostarczyć jak najszybciej. Przez pierwsze 6 tygodni choroby pracodawca wypłaca pracownikowi 100% średniego miesięcznego wynagrodzenia. Po tym okresie należy postarać się o zasiłek z ubezpieczenia.
Od 1 października 2022 roku stawka minimalna w Niemczech wynosi 12 euro brutto na godzinę. Od 1 stycznia 2024 roku ma wzrosnąć do 12,41 euro. W niektórych zawodach obowiązują wyższe stawki minimalne. Dobrym tego przykładem są pielęgniarki (13,70 euro), wykwalifikowani asystenci medyczni (14,60 euro), dekarze (14,50 euro) i elektrycy (12.90 euro). Warto zapoznawać się z różnymi ofertami i porównywać zarobki proponowane przez przedsiębiorców.
Prawa i obowiązki pracowników tymczasowych w Niemczech
Wielu Polaków decyduje się na zatrudnienie za granicą przez agencję pracy tymczasowej. Jak wygląda to w praktyce? W takiej sytuacji formalnie Twoim pracodawcą jest agencja. Z czasem jednak możesz przejść na bezpośrednią umowę z niemieckim przedsiębiorcą.
Standardowy okres pracy tymczasowej nie może przekraczać 18 następujących po sobie miesięcy. Prawo ściśle reguluje wynagrodzenia zatrudnionych na takich umowach. Ich zarobki muszą być takie same jak w przypadku stałych kadr. Każda osoba pracująca w Niemczech ma polisę ubezpieczeniową, która zabezpiecza ją w razie choroby.
Pracownicy sezonowi często mogą liczyć na zakwaterowanie oraz wsparcie w organizacji transportu za granicę. Pośrednik pomaga im też w dopełnieniu wszystkich formalności, tłumaczeniu dokumentów, przejściu przez rekrutację. Ten rodzaj zatrudnienia wybierany jest przez ludzi, którym zależy za szybkim i bezpiecznym wyjeździe w celach zarobkowych. To dobry sposób na dorobienie do domowego budżetu.
Stała i tymczasowa praca za granicą
Przestrzegaj prawa kraju, w którym pracujesz. Wybieraj uczciwych pracodawców i zwróć uwagę na oferowane przez nich warunki pracy. Przed podpisaniem umowy sprawdź zakres obowiązków na danym stanowisku, wysokość wynagrodzenia i dane firmy. Upewnij się o zasadach przydzielania urlopu i postępowaniu w razie zwolnienia chorobowego.
0 komentarzy