Wskazówki Dla Pracowników z zagranicy lub z Polski

utworzone przez | 0 komentarzy

Niemieckie oferty pracy przyciągają wiele osób. Chcesz zatrudnić się za granicą? Najpierw poznaj obowiązujące w tym kraju przepisy. Sprawdź, jak przygotować się do wyjazdu i jakie są warunki zatrudnienia w Niemczech. Znajdź stanowisko idealnie dopasowane do Twoich potrzeb i upewnij się co do legalności podpisywanej umowy.

Wskazówki Dla Pracowników z zagranicy lub z Polski - Sedulus - Najlepsza Agencja Pośrednictwa Pracy za Granicą - biura: Opole, Rzeszów, Niemcy, Europa

Przepisy dotyczące pracy w Niemczech: co musisz wiedzieć

Zanim zatrudnisz się w zagranicznej firmie, dowiedz się więcej na temat przepisów obowiązujących w danym kraju. Dzięki temu lepiej poznasz swoje prawa i obowiązki. Unikniesz też problemów związanych z nielegalną działalnością.

Kluczowe jest znalezienie uczciwego pracodawcy. Wybieraj zweryfikowane ogłoszenia. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z ofert agencji, które sprawdzają warunki zakwaterowania i legalność umów. W niektórych państwach za pracę na czarno grożą surowe konsekwencje. Dla przykładu, w Niemczech jest to kara 5000 euro oraz zagrożenie wydaleniem z kraju i zakazem podejmowania zatrudnienia.

Skąd czerpać wiedzę na temat przepisów? Możesz wyszukiwać informacje w Internecie, skontaktować się z prawnikiem lub pośrednikiem pracy. Niezawodną opcją jest także bezpośredni kontakt z urzędami. Pamiętaj, że prawo zmienia się i trzeba śledzić je na bieżąco. Korzystaj z tłumaczeń dokumentów i nie podpisuj niczego, jeżeli nie rozumiesz treści.

W umowie o pracę powinny znajdować się dane pracodawcy i pracownika, dokładny opis zadań wykonywanych na danym stanowisku, miejsce i czas ich świadczenia oraz wysokość wynagrodzenia. Ponadto zatrudniająca firma musi wskazać okres wypowiedzenia i warunki urlopu.

Umowy o pracę, wynagrodzenie i warunki pracy w Niemczech

Pełen etat w Niemczech wynosi 40 godzin pracy w tygodniu. Maksymalnie pracownik może wykonywać obowiązki zawodowe przez 48 godzin. W wyjątkowych sytuacjach, takich jak działalność sezonowa, istnieje opcja przedłużenia tego wymiaru czasu, ale należy zrównoważyć go w dłuższej perspektywie rozliczeniowej. Urlop wypoczynkowy najczęściej wynosi 30 dni każdego roku.

Jak wygląda chorobowe w niemieckich firmach? Zwolnienie lekarskie należy dostarczyć jak najszybciej. Przez pierwsze 6 tygodni choroby pracodawca wypłaca pracownikowi 100% średniego miesięcznego wynagrodzenia. Po tym okresie należy postarać się o zasiłek z ubezpieczenia.

Od 1 października 2022 roku stawka minimalna w Niemczech wynosi 12 euro brutto na godzinę. Od 1 stycznia 2024 roku ma wzrosnąć do 12,41 euro. W niektórych zawodach obowiązują wyższe stawki minimalne. Dobrym tego przykładem są pielęgniarki (13,70 euro), wykwalifikowani asystenci medyczni (14,60 euro), dekarze (14,50 euro) i elektrycy (12.90 euro). Warto zapoznawać się z różnymi ofertami i porównywać zarobki proponowane przez przedsiębiorców.

Prawa i obowiązki pracowników tymczasowych w Niemczech

Wielu Polaków decyduje się na zatrudnienie za granicą przez agencję pracy tymczasowej. Jak wygląda to w praktyce? W takiej sytuacji formalnie Twoim pracodawcą jest agencja. Z czasem jednak możesz przejść na bezpośrednią umowę z niemieckim przedsiębiorcą.

Standardowy okres pracy tymczasowej nie może przekraczać 18 następujących po sobie miesięcy. Prawo ściśle reguluje wynagrodzenia zatrudnionych na takich umowach. Ich zarobki muszą być takie same jak w przypadku stałych kadr. Każda osoba pracująca w Niemczech ma polisę ubezpieczeniową, która zabezpiecza ją w razie choroby.

Pracownicy sezonowi często mogą liczyć na zakwaterowanie oraz wsparcie w organizacji transportu za granicę. Pośrednik pomaga im też w dopełnieniu wszystkich formalności, tłumaczeniu dokumentów, przejściu przez rekrutację. Ten rodzaj zatrudnienia wybierany jest przez ludzi, którym zależy za szybkim i bezpiecznym wyjeździe w celach zarobkowych. To dobry sposób na dorobienie do domowego budżetu.

Stała i tymczasowa praca za granicą

Przestrzegaj prawa kraju, w którym pracujesz. Wybieraj uczciwych pracodawców i zwróć uwagę na oferowane przez nich warunki pracy. Przed podpisaniem umowy sprawdź zakres obowiązków na danym stanowisku, wysokość wynagrodzenia i dane firmy. Upewnij się o zasadach przydzielania urlopu i postępowaniu w razie zwolnienia chorobowego.

Budowlany kryzys, zatrudnienie, zmiany: Jak znaleźć swój kierunek?

Budowlany kryzys, zatrudnienie, zmiany: Jak znaleźć swój kierunek?

Czy obecny kryzys na rynku budowlanym w Niemczech może stwarzać dla Ciebie wyzwania w znalezieniu nowego zatrudnienia? A może zwróciłeś uwagę, że w ostatnim czasie brakuje Ci satysfakcjonujących ofert pracy? Chcemy podzielić się z Tobą sposobami radzenia sobie w takich sytuacjach. Poznaj kluczowe kroki, które pomogą Ci podejmować trafne decyzje, unikając nieprzyjemnych niespodzianek. Dzięki nim będziesz mógł podejść do poszukiwania pracy z większym spokojem i pewnością siebie.

Dlaczego lepiej zlecić rekrutację zewnętrznej firmie, niż szukać samemu?

Dlaczego lepiej zlecić rekrutację zewnętrznej firmie, niż szukać samemu?

Czy korzystanie z usług agencji rekrutacyjnej może być bardziej efektywne niż samodzielne poszukiwanie pracowników? Jak usprawnić ten proces i dotrzeć do wykwalifikowanych kandydatów? Coraz więcej firm decyduje się na outsourcing rekrutacji. Chcemy przedstawić Ci zalety powierzenia poszukiwań pracowników profesjonalnej agencji rekrutacyjnej, które stanowią kluczową strategię dla każdej nowoczesnej firmy!

Koszty usług agencji rekrutacyjnej — od czego zależą?

Koszty usług agencji rekrutacyjnej — od czego zależą?

Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na korzystanie z pomocy agencji rekrutacyjnych. To zrozumiałe, gdyż takie agencje są nieocenionym wsparciem w procesie poszukiwania i selekcji najlepszych pracowników z różnych części świata. Jednakże istotne jest zrozumienie, od czego zależą koszty takich usług.

Szukam pracowników, którzy znają język niemiecki, jak możecie mi pomóc? – Case study naszych działań

Szukam pracowników, którzy znają język niemiecki, jak możecie mi pomóc? – Case study naszych działań

Czy od dłuższego czasu poszukujesz wykwalifikowanych pracowników gotowych do pracy w Twojej firmie? A może planujesz zatrudnić personel na stałe? Przygotowaliśmy specjalne case study, które doskonale pokazuje proces poszukiwania pracowników dla Twojej firmy przy współpracy z naszą agencją rekrutacyjną. Zapoznaj się z detalami i nie trać czasu na nieudane procesy rekrutacyjne!

Rekrutacja międzynarodowa: Jak pozyskiwać pracowników spoza kraju?

Rekrutacja międzynarodowa: Jak pozyskiwać pracowników spoza kraju?

Pozyskiwanie pracowników spoza granic kraju stało się nieodzownym elementem strategii rekrutacyjnych wielu firm. Chcesz wiedzieć, jak przeprowadzić cały proces zatrudniania pracowników zza granicy, koniecznie zostań z nami. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka naprawdę cennych wskazówek!

Praca sezonowa dla par za granicą: wspólna przygoda i zarabianie

Praca sezonowa dla par za granicą: wspólna przygoda i zarabianie

Masz ochotę na zagraniczną przygodę i dorabianie w jednym? Sprawdź, jakie prace sezonowe dla par oferują pośrednicy. Zatrudnij się u niemieckiego pracodawcy razem ze swoją drugą połówką. Poznajcie kulturę zachodnich sąsiadów i cieszcie się atrakcyjnym wynagrodzeniem....

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szukasz pracy?

ZOSTAW ADRES EMAIL LUB NUMER TELEFONU  A MY ODEZWIEMY SIĘ DO CIEBIE!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email oraz numer telefonu informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od SEDULUS sp. z o .o.  KRS: 0000554469, NIP: 1990112387, REGON: 361321204 Augustyna Kośnego 3/4 45-056 Opole