Praca zdalna w Europie: ewolucja trendów i możliwości

utworzone przez | 0 komentarzy

Rok 2020 roku minął pod znakiem poważnych zmian na rynku pracy, co było odczuwalne dla wielu pracowników, zwłaszcza tych biurowych. Pandemia sprawiła, że wielu z nich rozpoczęło wykonywanie swoich codziennych obowiązków w modelu home office. Takie zmiany zaszły nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach Unii Europejskiej. Przeczytaj artykuł na temat pracy zdalnej w Europie i poznaj jej perspektywy!

Praca zdalna w trakcie pandemii i obecnie

W pierwszym roku pandemii (zgodnie z danymi zebranymi przez Eurostat) co ósmy pracownik realizował powierzone mu zadania w trybie zdalnym. Jednak w domu pozostali nie tylko dorośli, ale także ich dzieci, co miało negatywny wpływ na produktywność rodziców. Instytut Becker Friedman z Chicago zlecił wówczas badanie, którego celem było sprawdzenie efektywności osób wykonujących telepracę. Okazało się, że przepracowali oni średnio 30% więcej godzin, czyli praca zdalna zajmowała im więcej czasu.

Obecnie na szczęście dzieci wróciły do szkoły, a wielu rodziców oraz pozostałych pracowników (biurowych) nadal wykonuje swoje obowiązki z domu. Większość z nich pracuje w modelu hybrydowym, czyli kilka dni w tygodniu w siedzibie firmy, a w pozostałe w home office. Takie osoby zatrudnione na umowę o pracę w Polsce, dzięki ustawie z dnia 1 grudnia 2022, mają jasno określone zasady dotyczące telepracy. Jak natomiast wygląda sytuacja pracowników tymczasowych w Europie?

Rola pracy zdalnej w pracy tymczasowej za granicą

Nie tylko pandemia, ale też postępująca cyfryzacja i globalizacja sprawiły, że praca zdalna staje się coraz bardziej popularna. Z tego rozwiązania korzystają coraz chętniej europejskie firmy, które obsadzają wakaty pracownikami tymczasowymi z innych krajów. Dla takich podmiotów jest to świetna okazja na znalezienie bardzo dobrych specjalistów z innych obszarów UE, którzy nie chcą opuszczać swojego miejsca zamieszkania. Z kolei osoby szukające zatrudnienia zyskały wybór większej liczby ciekawych ofert.

Upowszechnienie się modelu home office ułatwiła duża dostępność do rozwiązań informatycznych służących do komunikacji pomiędzy współpracownikami. Obecnie praca tymczasowa w trybie zdalnym odgrywa ważną rolę na globalnym rynku, z korzyścią dla wszystkich zainteresowanych. Pracodawcy nie muszą wydatkować środków finansowych na relokacje nowych osób, te natomiast mogą realizować swoje zadania nie tylko w domu, ale też np. na wakacjach. 

Zalety, wyzwania i porady dla pracowników tymczasowych pracujących zdalnie

Zarobki w naszym kraju są nadal znacznie niższe od tych w Europie Zachodniej, zwłaszcza w Niemczech. Nic zatem dziwnego, że pracownicy biurowi chętnie podejmują się pracy, nawet tymczasowej, świadczonej dla podmiotów zagranicznych, w trybie zdalnym. Specjaliści mogą szukać wakatów w wielu sektorach, szczególnie w IT, a także w human resources, branży kreatywnej i marketingowej. 

Najważniejsze zalety pracy zdalnej tymczasowej za granicą to m.in.:

  • większa mobilność oraz elastyczność – dostosowanie harmonogramu pracy do własnych potrzeb,
  • wygoda – nie trzeba przeprowadzać się do innego kraju i rozstawać z bliskimi,
  • oszczędność czasu i pieniędzy – zatrudnione osoby nie tracą środków własnych na dojazdy,
  • konkurencyjność – specjaliści mają większe szanse rozwoju w swojej branży.

Istotną kwestią przy pracy tymczasowej w takim modelu są przepisy prawne. Przy zatrudnieniu za pośrednictwem krajowej agencji obowiązuje Cię polski kodeks, jeśli natomiast zatrudniasz się bezpośrednio u pracodawcy, obejmują Cię zasady lokalne. Aby dobrze realizować powierzone zadania, musisz mieć przeważnie dostęp do szybkiego i stabilnego Internetu. Powinieneś też być osobą zdyscyplinowaną, która potrafi samodzielnie zarządzać swoim czasem. Negatywnym czynnikiem jest przede wszystkim izolacja społeczna i brak kontaktu na żywo ze swoimi współpracownikami.  

Praca zdalna tymczasowa za granicą

Jeśli jesteś dobrym specjalistą i chcesz zwiększyć swoje zarobki bez przeprowadzki do innego miasta, praca zdalna dla zagranicznych podmiotów to świetna opcja! Wymaga tylko odpowiednich przygotowań ze strony pracodawcy, w postaci dostępu do niezbędnej infrastruktury. Możesz szukać wakatów na stanowiska tymczasowe, korzystając z oferty agencji pośrednictwa.

Praca za granicą: Jak planować powroty do domu?

Jeżeli pracujesz za granicą, z pewnością zależy Ci na regularnych powrotach do domu, aby utrzymać kontakt ze swoją rodziną oraz przyjaciółmi. Jak często planujesz odwiedzać Polskę? Warto wziąć pod uwagę ważne daty w roku, takie jak święta, urodziny czy rocznice. Nie zapomnij też o urlopie, który prawdopodobnie chciałbyś spędzić w Polsce.

Zakwaterowanie podczas pracy za granicą: Wskazówki i alternatywy

Zakwaterowanie podczas pracy za granicą: Wskazówki i alternatywy

Dostałeś wymarzoną pracę, ale nie wiesz, jak rozwiązać kwestię związaną z mieszkaniem, od czego zacząć i na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepszą opcję? Koniecznie przeczytaj nasz wpis, a dowiesz się jak znaleźć zakwaterowanie podczas pracy za granicą. 

Zarabianie i oszczędzanie za granicą: finansowe strategie dla pracowników

Zarabianie i oszczędzanie za granicą: finansowe strategie dla pracowników

Jak oszczędzać pieniądze, mieszkając i zarabiając za granicą? Unikaj niepotrzebnych wydatków i przekonaj się, jak rozsądnie gospodarować finansami. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę i co robić, by Twoja wypłata nie została wykorzystana tylko na bieżące potrzeby. Przestrzegaj kilku prostych wskazówek, a zgromadzisz spore oszczędności w obcej walucie.

Wskazówki Dla Pracowników z zagranicy lub z Polski

Wskazówki Dla Pracowników z zagranicy lub z Polski

Niemieckie oferty pracy przyciągają wiele osób. Chcesz zatrudnić się za granicą? Najpierw poznaj obowiązujące w tym kraju przepisy. Sprawdź, jak przygotować się do wyjazdu i jakie są warunki zatrudnienia w Niemczech. Znajdź stanowisko idealnie dopasowane do Twoich potrzeb i upewnij się co do legalności podpisywanej umowy.

Adaptacja w nowym środowisku pracy: praktyczny przewodnik dla pracowników zagranicznych

Adaptacja w nowym środowisku pracy: praktyczny przewodnik dla pracowników zagranicznych

Rozpoczynasz pracę za granicą? Przygotuj się do adaptacji w nowym środowisku. Sprawdź, co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do obcego kraju. Przestrzegaj kilku zasad, a szybciej wdrożysz się w przydzielane Ci obowiązki i nawiążesz przyjaźnie ze współpracownikami. Pamiętaj o różnicach kulturowych i dobrze zaprezentuj się przed swoim pracodawcą.

Rynek Pracy w Niemczech: Statystyki, Trendy i Prognozy na Przyszłość

Rynek Pracy w Niemczech: Statystyki, Trendy i Prognozy na Przyszłość

Jak będzie wyglądać zagraniczny rynek pracy za kilka lat? Poznaj najnowsze trendy i prognozy na przyszłość. Dowiedz się, jacy pracownicy są najbardziej poszukiwani w Niemczech i na co warto się przekwalifikować. Przygotuj się do nadchodzących zmian i sprawdź, jakie zawody będą najlepiej opłacane przez pracodawców.

Wymarzona praca w Niemczech dzięki Agencji Rekrutacyjnej/Pośrednictwa

Wymarzona praca w Niemczech dzięki Agencji Rekrutacyjnej/Pośrednictwa

Marzysz o dobrej pracy? Sprawdź, jak znaleźć ją za granicą! Wybierz pracodawcę, który doceni Twój potencjał i odpowiednio Cię wynagrodzi. Wiele osób decyduje się na współpracę z agencją rekrutacyjną udostępniającą oferty zatrudnienia zagranicznych firm. Rozwijaj karierę w Niemczech i ciesz się satysfakcjonującymi zarobkami.

Przewodnik relokacyjny dla pracowników zagranicznych

Przewodnik relokacyjny dla pracowników zagranicznych

W Polsce od wielu lat wskaźnik bezrobocia jest bardzo niski, mimo to nadal wielu rodaków emigruje do krajów Unii Europejskiej. Jeśli Ty także zastanawiasz się na relokacją np. do Niemiec lub Holandii, musisz dobrze się przygotować na tak poważną zmianę w swoim życiu. Przeczytaj nasz poradnik i zdobądź cenną wiedzę na temat pracy za granicą!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szukasz pracy?

ZOSTAW ADRES EMAIL LUB NUMER TELEFONU  A MY ODEZWIEMY SIĘ DO CIEBIE!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email oraz numer telefonu informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od SEDULUS sp. z o .o.  KRS: 0000554469, NIP: 1990112387, REGON: 361321204 Augustyna Kośnego 3/4 45-056 Opole