Rok 2020 roku minął pod znakiem poważnych zmian na rynku pracy, co było odczuwalne dla wielu pracowników, zwłaszcza tych biurowych. Pandemia sprawiła, że wielu z nich rozpoczęło wykonywanie swoich codziennych obowiązków w modelu home office. Takie zmiany zaszły nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach Unii Europejskiej. Przeczytaj artykuł na temat pracy zdalnej w Europie i poznaj jej perspektywy!
Praca zdalna w trakcie pandemii i obecnie
W pierwszym roku pandemii (zgodnie z danymi zebranymi przez Eurostat) co ósmy pracownik realizował powierzone mu zadania w trybie zdalnym. Jednak w domu pozostali nie tylko dorośli, ale także ich dzieci, co miało negatywny wpływ na produktywność rodziców. Instytut Becker Friedman z Chicago zlecił wówczas badanie, którego celem było sprawdzenie efektywności osób wykonujących telepracę. Okazało się, że przepracowali oni średnio 30% więcej godzin, czyli praca zdalna zajmowała im więcej czasu.
Obecnie na szczęście dzieci wróciły do szkoły, a wielu rodziców oraz pozostałych pracowników (biurowych) nadal wykonuje swoje obowiązki z domu. Większość z nich pracuje w modelu hybrydowym, czyli kilka dni w tygodniu w siedzibie firmy, a w pozostałe w home office. Takie osoby zatrudnione na umowę o pracę w Polsce, dzięki ustawie z dnia 1 grudnia 2022, mają jasno określone zasady dotyczące telepracy. Jak natomiast wygląda sytuacja pracowników tymczasowych w Europie?
Rola pracy zdalnej w pracy tymczasowej za granicą
Nie tylko pandemia, ale też postępująca cyfryzacja i globalizacja sprawiły, że praca zdalna staje się coraz bardziej popularna. Z tego rozwiązania korzystają coraz chętniej europejskie firmy, które obsadzają wakaty pracownikami tymczasowymi z innych krajów. Dla takich podmiotów jest to świetna okazja na znalezienie bardzo dobrych specjalistów z innych obszarów UE, którzy nie chcą opuszczać swojego miejsca zamieszkania. Z kolei osoby szukające zatrudnienia zyskały wybór większej liczby ciekawych ofert.
Upowszechnienie się modelu home office ułatwiła duża dostępność do rozwiązań informatycznych służących do komunikacji pomiędzy współpracownikami. Obecnie praca tymczasowa w trybie zdalnym odgrywa ważną rolę na globalnym rynku, z korzyścią dla wszystkich zainteresowanych. Pracodawcy nie muszą wydatkować środków finansowych na relokacje nowych osób, te natomiast mogą realizować swoje zadania nie tylko w domu, ale też np. na wakacjach.
Zalety, wyzwania i porady dla pracowników tymczasowych pracujących zdalnie
Zarobki w naszym kraju są nadal znacznie niższe od tych w Europie Zachodniej, zwłaszcza w Niemczech. Nic zatem dziwnego, że pracownicy biurowi chętnie podejmują się pracy, nawet tymczasowej, świadczonej dla podmiotów zagranicznych, w trybie zdalnym. Specjaliści mogą szukać wakatów w wielu sektorach, szczególnie w IT, a także w human resources, branży kreatywnej i marketingowej.
Najważniejsze zalety pracy zdalnej tymczasowej za granicą to m.in.:
- większa mobilność oraz elastyczność – dostosowanie harmonogramu pracy do własnych potrzeb,
- wygoda – nie trzeba przeprowadzać się do innego kraju i rozstawać z bliskimi,
- oszczędność czasu i pieniędzy – zatrudnione osoby nie tracą środków własnych na dojazdy,
- konkurencyjność – specjaliści mają większe szanse rozwoju w swojej branży.
Istotną kwestią przy pracy tymczasowej w takim modelu są przepisy prawne. Przy zatrudnieniu za pośrednictwem krajowej agencji obowiązuje Cię polski kodeks, jeśli natomiast zatrudniasz się bezpośrednio u pracodawcy, obejmują Cię zasady lokalne. Aby dobrze realizować powierzone zadania, musisz mieć przeważnie dostęp do szybkiego i stabilnego Internetu. Powinieneś też być osobą zdyscyplinowaną, która potrafi samodzielnie zarządzać swoim czasem. Negatywnym czynnikiem jest przede wszystkim izolacja społeczna i brak kontaktu na żywo ze swoimi współpracownikami.
Praca zdalna tymczasowa za granicą
Jeśli jesteś dobrym specjalistą i chcesz zwiększyć swoje zarobki bez przeprowadzki do innego miasta, praca zdalna dla zagranicznych podmiotów to świetna opcja! Wymaga tylko odpowiednich przygotowań ze strony pracodawcy, w postaci dostępu do niezbędnej infrastruktury. Możesz szukać wakatów na stanowiska tymczasowe, korzystając z oferty agencji pośrednictwa.
0 komentarzy